ទាក់ទងមក ការិយាល័យ និពន្ធDaily-Khmer លេខ 092546041 / 0972720965
អនុរដ្ឋលេខាធិការ ប៉ុល សុផា អញ្ជើញចូលរួមបើកសិក្ខាសាលា​ស្តីពីការលើកកម្ពស់ផលិតកម្មកៅស៊ូប្រកបដោយនិរន្តរភាព ការធ្វើ​ពាណិជ្ជ​កម្ម និងការវិនិយោគនៅកម្ពុជា និងវៀតណាម
នៅព្រឹកថ្ងៃទី២៧ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥នេះ លោក ប៉ុល សុផា អនុរដ្ឋ​លេខា​ធិការ ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានអញ្ជើញចូល​រួម​បើក​សិក្ខាសាលាស្តីពីការលើកកម្ពស់ផលិតកម្មកៅស៊ូប្រកបដោយ​និរន្តរភាព ការធ្វើពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគនៅកម្ពុជា និងវៀតណាម នៅសណ្ឋាគារ Sun & Moon រាជធានីភ្នំពេញ។
សិក្ខាសាលានេះមានការអញ្ជើញចូលរួមពីថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ អគ្គនាយកដ្ឋានកៅស៊ូ អង្គកាOXFAM អង្គការ​សង្គមស៊ីវិលជាតិនិងអន្តរជាតិ ក្រុមហ៊ុនវិនិយោគលើដំណាំកៅស៊ូ និងសហគមន៍កៅស៊ូគ្រួសារ ដែលមានអ្នកចូលរួមសរុបចំនួន​១២៣នាក់។
បើតាម អនុរដ្ឋលេខាធិការ សិក្ខាសាលានេះ ធ្វើឡើងក្នុងគោល​បំណង ១.ផ្តល់ការយល់ដឹងកាន់តែប្រសើរឡើងអំពីផលិតកម្ម និង​ការធ្វើពាណិជ្ជកម្មនិងការវិនិយោគលើកៅស៊ូក្នុងប្រទេសនីមួយៗ ២.ការផ្ដល់ព័ត៌មានដល់គ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធនៃភាគីទាំងពីរ អំពីខ្សែច្រវាក់​ផ្គត់ផ្គង់បច្ចុប្បន្នរវាងប្រទេសកម្ពុជានិងវៀតណាម រួមមានទិដ្ឋភាពច្បាប់ និងនិរន្តរភាព នៃខ្សែច្រវាក់នៃអនុវិស័យនេះ ៣. ពិភាក្សាអំពីហានិភ័យ​ផ្នែកច្បាប់/និរន្តរភាពដែលទាក់ទងនឹងផលិតកម្ម ការធ្វើពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគកៅស៊ូក្នុងប្រទេសនីមួយៗ និងទី៤. បង្កើតឱកាស​សម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនាពេលអនាគត ដើម្បីសម្រួលដល់ផលិត​កម្ម ឱ្យមានភាពស្របច្បាប់ និងមាននិរន្តរភាព នៃការធ្វើពាណិជ្ជកម្ម​រវាងប្រទេសទាំងពីរ។
នៅចំពោះមុខអង្គពិធី អនុរដ្ឋលេខាធិការ ក៏បានផ្ដល់យោបល់ឱ្យ​អង្គពិធី ចែករំលែកបទពិសោធន៍ បញ្ចេញមតិយោបល់ លើប្រធានបទ​នានាទៅតាមរបៀបវារៈដែលបានគ្រោងទុក និងស្នើឱ្យយកចិត្ត​ទុកដាក់​បន្ថែម ក្នុងការពិភាក្សារិះរកវិធីសាស្រ្តឬវិធានការសមស្រប ដើម្បី​ដោះស្រាយ​​បញ្ហា​ប្រឈមចម្បងៗ ដើម្បីពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​មួយ​បានល្អនិងគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ ជាពិសេសការធ្វើសុក្រិត្យភាពស្ថិតិ​កៅស៊ូពី​គ្រប់​ផ្នែកឱ្យបានកាន់តែត្រឹមត្រូវ ច្បាស់លាស់ ទាន់ពេលវេលា និងការ​អនុវត្តន៍​អនុលោមភាពតាមគោលការរបស់សហគមនអ៊ឺរ៉ុប ស្តីពី EU-DR (European Union Deforestation Regulation)។
ជាមួយគ្នានេះ ត្រូវជំរុញលើកកម្ពស់សមត្ថភាពវិជ្ជាជីវៈ តាមរយៈការ​បង្កើត​​ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយកសិកម្មវៃឆ្លាត និងការពង្រីកសេវាកម្មព័ត៌មាន​បច្ចេកទេសបែបឌីជីថល ឱ្យបានទូលំទូលាយ ដល់មន្ត្រីកៅស៊ូគ្រប់​លំដាប់​ថ្នាក់ ឱ្យមានបច្ចេកទេសជំនាញ និងការគ្រប់គ្រងឱ្យកាន់តែ​ប្រសើរ​ឡើង។
ជាទីបញ្ចប់ លោក បានស្នើឱ្យគ្រប់ធុរកិច្ចជន ជាពិសេសដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ និងអង្គការសង្គមស៊ីវិល ដែលបាននិងកំពុងធ្វើសកម្មភាពគាំទ្រ​ដល់​អនុវិស័យកៅស៊ូ ត្រូវបន្តគាំទ្រដល់កសិករកៅស៊ូគ្រួសារ រួមទាំង​សហគមន៍​កសិកម្មកៅស៊ូគ្រួសារទាំងនោះបន្ថែមទៀត ដើម្បីប្រែក្លាយ​ទៅជាសហគមន៍កសិកម្មទំនើប ស្របទៅនឹងគោលនយោបាយរបស់​ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ៕